• Чт. Мар 23rd, 2023

Якісна освіта на Миколаївщині всупереч війні: час підсумків та планів

Янв 30, 2023

Рік, що минув, був надзвичайно складним для всіх освітян. Освіта, як і інші сфери, зазнала (і продовжує зазнавати) чимало болючих втрат внаслідок російської збройної агресії проти України. Однак, усупереч усьому, згуртована освітянська спільнота Миколаївщини втримала стрій та продовжує працювати на благо наших дітей та майбутнього регіону.

Про виклики війни, головні підсумки 2022 року та наявні плани щодо забезпечення якісної освіти на Миколаївщині поговоримо з начальницею управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області Тетяною ГОЛУБЧЕНКО.

Пані Тетяно, почнемо сьогоднішню розмову з традиційного на початку року  підбиття підсумків. Минулий рік, рік в умовах війни, став складним випробуванням для всіх. Як він минув для Вашої установи? Що із запланованого на 2022 рік все ж таки вдалося реалізувати?

— Так, дійсно, 2022-й став для кожної установи, закладу освіти, для всіх освітян роком великих викликів й колосальної роботи, і наше управління не стало виключенням. Знаєте, колись Вінстон Черчилль сказав: «Кращий спосіб залишатися послідовним — це мінятися разом з обставинами». От і ми у ці складні часи намагаємося бути максимально послідовними, продовжуємо працювати на своєму фронті, разом розв’язуємо проблемні питання, реагуємо на виклики та потреби освітян.

Звісно, як і всім іншим, управлінню доводилося оперативно змінювати та підлаштовувати під реалії воєнного часу плани та задуми на 2022 рік. Проте, хочу сказати, що навіть за таких складних обставин реалізувати нам вдалося чимало. Ще на початку року, до введення мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) у зв’язку з введенням в країні правового режиму воєнного стану, співробітниками управління було проведено 4 інституційних аудити шкіл. Також забезпечено проведення 2 моніторингових досліджень, зокрема, щодо організації дистанційного навчання в закладах загальної середньої освіти та першого етапу моніторингу щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі.  Останній, до слова, проводиться Державною службою якості освіти за підтримки та сприяння Уповноваженого із захисту державної мови.

Крім того, управлінням здійснено 3 тематичні вивчення роботи органів місцевого самоврядування щодо реалізації ними освітньої політики в частині забезпечення якості освіти. Зазначу, що у грудні 2022 року ми провели перший  на теренах області аналіз діяльності органу місцевого самоврядування, а саме Коблівської сільської ради та її структурного підрозділу з питань освіти, щодо формування ефективної мережі. Наразі територіальна громада вже отримала сформовані висновки та рекомендації Управління за підсумками аналізу.

Нами також успішно апробовано використання у роботі такого потужного інструменту, як інформаційно-аналітична система EvaluEd, розроблена фахівцями Державної служби якості освіти за сприяння партнерів Чеської агенції розвитку та Чеської шкільної інспекції. Високо оцінили її переваги й заклади освіти: Первомайський ліцей «Ерудит», який став пілотним в апробації системи, 10 закладів загальної середньої освіти, які за допомогою системи EvaluEd здійснили торік самооцінювання освітніх та управлінських процесів у своїх закладах. Другий етап сертифікації педагогічних працівників, а саме самооцінювання ними власної педагогічної майстерності, також вперше проходив з використанням EvaluEd.

Щодо сертифікації, то її процедуру цього року успішно пройшли 27 вчителів початкових класів з 9 територіальних громад нашої області. Учителі Миколаївщині, як завжди, продемонстрували високий рівень професійних знань та умінь, про що свідчить високий середній прохідний бал наших учасників сертифікації – 147 балів зі 160.

Поговоримо про плани на найближче майбутнє та на 2023 рік загалом. Які напрямки роботи Вашої установи визначено як пріоритетні? Що чекає на педагогічних працівників і заклади освіти у 2023 році?

Всупереч усім наявним викликам Державна служба якості освіти, наше управління, як її територіальний орган, визначили собі доволі амбітний спектр завдань, над якими будемо працювати цього року.  В першу чергу це стосується такого нашого напряму роботи, як сертифікація вчителів, адже у 2023-му сертифікація масштабується також на вчителів математики і української мови та літератури, які забезпечують реалізацію нового державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти. До речі, для Миколаївської області вже визначено граничну кількість учителів, які можуть бути зареєстровані для проходження сертифікації цього року, це: учителі початкових класів – 44 особи, учителі математики та учителі української мови та літератури – по 14 осіб кожної категорії.

Крім того, на 2023 рік ми запланували провести 8 моніторингових досліджень (вивчень) якості освітньої діяльності та якості освіти в закладах дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти. Також ми продовжимо цього року здійснення другого етапу моніторингу щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі.

На 2023 рік маємо у планах ще більше посилити інформаційну та координаційну підтримку керівникам, працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти з питань розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти та організації освітньої діяльності в умовах воєнного стану, щодо проведення акредитації освітньо-професійних програм закладів фахової передвищої освіти, а також відносно проведення самооцінювання освітніх і управлінських процесів закладів освіти, в тому числі з використанням інформаційно-аналітичної системи  EvaluEd.

Як щодо співробітництва Управління із засновниками закладів освіти – органами місцевого самоврядування територіальних громад? Яким Ви його вбачаєте? Які вектори співпраці Управління і громад визначені на 2023 рік?

В першу чергу ми прагнемо, щоб майданчик Управління став тією самою об’єднавчою ланкою, що дозволить засновникам закладів освіти отримувати усю необхідну інформацію щодо забезпечення якісної освіти у громадах, обмінюватися позитивним досвідом із розв’язання різноманітних питань і викликів, а також допоможе налагодити комунікацію для ефективної співпраці з такими установами та відомствами, як ДСНС, Держпродспоживслужба та інші.

З  цією метою, зокрема, Управлінням наразі проводиться масштабна інформаційна акція для органів місцевого самоврядування територіальних громад з питань організації безпечного та здорового освітнього середовища у закладах освіти, в рамках якої вже відбулася перша онлайн-зустріч.

У 2023-му році ми також плануємо здійснити аналіз діяльності 3 органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти щодо реалізації ними державної політики у сфері освіти, зокрема з питань забезпечення якості освіти на відповідній території. Хочу ще раз наголосити, що це в жодному разі не є перевіркою з метою виявити і покарати за недоліки у роботі. Наша мета — надати місцевим органам методичну та консультативну підтримку, забезпечити органи управління у сфері освіти аналітичною інформацією, необхідною для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Ми уважно слідкуємо за діяльністю Управління у соцмережах, не можемо не відзначити креативний підхід, який став справжньою візитівкою вашої команди. Можете Ви наостанок поділитися чи чекають на нас цього року оригінальні інформаційні продукти чи акції Управління? 

Дякую Вам за таку високу оцінку. Так, дійсно, створюючи наші інформаційні продукти ми намагаємося донести до всіх зацікавлених сторін — від батьків і дітей до засновників закладів освіти – незаперечну істину про важливість якісної освіти для майбутнього Людини і Країни, простою зрозумілою мовою розповісти про основні напрями нашої роботи на цьому шляху, ще раз нагадати про ті цінні інструменти та ресурси, які ми можемо запропонувати освітянам для підвищення якості освітнього процесу та освітньої діяльності у закладах освіти.

На цей рік ми справді запланували багато цікавого. Не буду зараз відкривати всіх деталей, Ви все побачите самі. Скажу лише, що у 2023 році управління Державної служби якості освіти має великий інформаційний проєкт до Тижня якості освіти, який ми презентуємо у листопаді.

Підсумовуючи, скажу, що планів на цей рік ми маємо дуже багато, бо наш головний мотиватор на цьому шляху – налаштованість виключно на Перемогу, беззаперечна віра у наших захисників, які додають нам упевненості у завтрашньому дні, та прагнення, усупереч усьому, вистояти і досягти нових здобутків у 2023 році. І я глибоко переконана, що нам все вдасться. Головне – діяти разом.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.