На Херсонщині під час посівних робіт здетонував касетний боєприпас. Через вибух поранення дістав житель області. На Миколаївщині на ворожій протипіхотній міні підірвався водій трактора. Чоловік отримав мінно-вибухові травми різного ступеню тяжкості.

А у Харківській області чоловік підірвався у полі на касетному снаряді. Від отриманих травм він загинув на місці. Мережа рясніє повідомленнями про те, як калічаться і гинуть люди, які вийшли працювати у поля. У ДСНС повідомляють, що третина територій України замінована. Сільськогосподарські землі — не виняток. Вони теж всіяні вибухонебезпечними «сюрпризами». Скільки в Україні таких гектарів та чи є у влади план із їх розчищення — далі у матеріалі Центру громадського моніторингу та контролю.

Обережно, у полі міна!

У Комітеті аграрної та земельної політики Верховної Ради вважають, що нинішній сезон для аграріїв буде найважчим та найскладнішим за всю історію України. Найбільший виклик другого року повномасштабної війни  —  заміновані поля.

«За попередніми прогнозами, посівні площі цьогоріч зменшаться на 7 млн га порівняно із довоєнним показником — 29 млн га. Мільйони гектарів земель в Україні не будуть засіяні цією весною через забрудненість вибухонебезпечними предметами», — зазначають у профільному Комітеті.   

Там також повідомляють, що найбільш забрудненими є деокуповані території Херсонщини, Миколаївщини та Харківщини. Своєю чергою у Мінагрополітики прогнозують, що до середини травня розчистять щонайменше 30-40% замінованих сільськогосподарських земель у цих областях.

Процес розмінування

Загалом, українські фермери подали близько півтисячі заявок на розмінування полів. Попередньо, оглянути на наявність забруднень боєприпасами необхідно близько 2,5 млн гектарів сільськогосп земель. Про це у коментарі Суспільному ще на початку березня повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.  За його словами, за інформацією з регіонів і колег з інших відомств, першочергово розмінувати необхідно близько 800 тисяч гектарів.

Пришвидшити процеси з розмінування українських земель нині намагаються різні органи влади і міжнародні організації. Наприклад, на Херсонщині вже працюють два броньовані комплекси для механічного розмінування DOK-ING, виготовлені в Хорватії.

«Цей транспорт дозволяє в найкоротші терміни розміновувати великі території. Вдень ми можемо розміновувати до 2 тис квадратних метрів полів та інших територій»,  — розповів Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко. У найближчі місяці Україна очікує на ще 6 таких комплексів.

Допомагати сільському господарству з розмінуванням територій планують представники World Food Programme і Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). Про це йшлося наприкінці січня на зустрічі делегації Міністерства аграрної політики та продовольства України з представниками зазначених організацій.

План заходів із розмінування Нещодавно на засіданні Національного органу з питань протимінної діяльності схвалили План заходів щодо гуманітарного розмінування земель сільськогосподарського призначення. Серед іншого, передбачається, що першочергово обстежуватимуть та розміновуватимуть землю у регіонах, де проблема забруднення територій є найбільш актуальною, а очищення сільгоспугідь – найбільш економічно обґрунтованим. За попередніми оцінками, в дев’яти областях України (Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська та Черкаська) потребують обстеження та, за необхідності, розмінування близько 470 тисяч гектарів земель сільгосппризначення.