Сьогодні Служба судової охорони (ССО) і Консультативна місія ЄС (КМЄС) в Україні оголосили результати спільної інформаційної кампанії «Твоя безпека – наша робота».

Результатом двомісячної ініціативи стало підвищення обізнаності українців про роботу ССО над зниженням загроз для безпеки у судах, що зросли з початку вторгнення росії.

Відповідно до проведеної у грудні 2022 р. другої хвилі соціологічного дослідження, нині на 10% більше українців  зазначають, що під час російського вторгнення важливість Служби судової охорони збільшилась (з 34% опитаних у липні до 44% у грудні).

Крім того, 87% відвідувачів судів назвали необхідним проведення обов’язкових перевірок, а також визнають важливість роботи Служби*.

Небезпечне збільшення спроб порушення правил безпеки в суді

У 2022 році Служба судової охорони зіштовхнулася з суттєвим зростанням кількості спроб пронесення до судових установ заборонених предметів. Під час війни, коли сотні тисяч українців володіють зброєю або можуть її отримати для захисту Батьківщини, все більше відвідувачів суду нехтували встановленими правилами та приходили до приміщень органів судової влади з предметами, категорично забороненими до пронесення.

Так, за даними ССО, з січня по серпень 2022 року українці намагалися пронести 2429 одиниць вогнепальної зброї. Це в 18,5 разів більше, ніж за аналогічний період 2021 року (131 одиниця).

Результат кампанії – на 20% менше спроб пронесення небезпечних предметів

Стрілецька зброя, ножі, муляжі зброї, небезпечні речовини, феєрверки та вибухонебезпечні речовини, і навіть габаритні предмети – усе це потенційно може стати знаряддям збройного нападу чи тиску на свідків, прокурорів або суддів, чи переривання судового процесу.

Саме тому ССО та КМЄС вирішили запустити інформаційну кампанію, щоб  закликати українців утриматися від спроб пронесення до суду зброї та інших заборонених предметів. Результатом кампанії стало зменшення таких випадків майже на 20%, попри те, що кількість судових засідань, в охороні яких залучені сили ССО,  щомісяця тільки збільшувалась**.

«Українці дізналися більше про нашу роботу»

«У воєнний час потреба в безпеці тільки зростає, тому я вдячний усім співробітникам Служби судової охорони за підтримку й активну участь у нашій кампанії. Разом із КМЄС у цікавий і легкий для сприйняття спосіб ми розповіли українцям про потенційні загрози, що можливі, коли нехтуєш безпекою в суді, та нагадали правила відвідування судових установ. А найголовніше, українці дізналися більше про нашу роботу, виклики, які стоять перед Службою, та її роль у гарантуванні безпеки учасників судового процесу», — зазначив тимчасовий виконувач обов’язків Голови Служби судової охорони Олександр Колєсников. Всі створені в рамках кампанії матеріали розповідають про реальних співробітників служби. Завдяки їх щоденній роботі, особливо під час війни, українські суди залишаються безпечними для відвідувачів та працівників. Дізнатися більше про безпеку в українських судах українці зможуть і по завершенні кампанії завдяки постерам в установах системи правосуддя, відеороликам та першому true crime подкасту українських правоохоронних органів «ССО: Слухай Судову Охорону».

Комунікації під час війни

«Співпраця КМЄС зі Службою судової охорони під час цієї кампанії демонструє, як ефективна комунікація може сприяти роботі українських державних органів у системі правосуддя під час війни. Консультації та практична підтримка у сфері стратегічних комунікацій залишаються важливим елементом допомоги КМЄС українській владі у її прагненні реформувати сектор цивільної безпеки», — резюмує радник КМЄС зі стратегічних комунікацій Хассе Резенбро, який керував кампанією для Служби судової охорони.

Служба судової охорони (ССО) – це державний орган, що був створений у 2019 році та займається підтримкою громадського порядку у суді; запобігає проявам неповаги до суду та припиняє такі прояви; охороняє приміщення й інше майно судів, органи судової влади; забезпечує державний захист суддів, працівників апаратів судів та їхніх родин, а також гарантує безпеку учасників судового процесу.

Консультативна місія ЄС (КМЄС) в Україні — створена у 2014 році  цивільна місія Європейського Союзу. Метою діяльності місії є сприяння державним органам України у послідовному реформуванні сектору цивільної безпеки шляхом стратегічних консультацій і практичної підтримки заходів з реформування згідно зі стандартами ЄС та міжнародними принципами належного врядування та дотримання прав людини.