У вересні 2022 року Державна служба якості освіти України та її територіальні органи досліджували питання щодо організованого початку 2022/2023 навчального року у закладах дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти у всіх областях України, окрім окупованих територій. Вивчення проводилося, зокрема, шляхом анкетування педагогічних працівників та батьків здобувачів освіти.

Про це нашому виданню розповіла начальниця управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області Тетяна Голубченко.

Як повідомила посадовиця, всього у Миколаївській області в інтерв’юванні взяли участь 1388 батьків здобувачів освіти (з них: 501 – ЗДО, 621 – ЗЗСО, 266 – ЗПО) та 362 педагогічних працівників (з них: 128 – ЗДО, 148 – ЗЗСО, 86 – ЗПО).

Тетяна Голубченко зазначила, що у зв’язку з продовженням активних бойових дій на території Миколаївської області, у переважній більшості закладів освіти очікувано запроваджено дистанційне та/або (у залежності від безпекової ситуації) змішане навчання.

Зі слів очільниці управління Служби, анкетування батьків показало, що більшість з них у цілому задоволені організацією освітнього процесу у закладах освіти в умовах воєнного стану та відмічають, що результати відповідають їхнім очікуванням. Таку думку підтвердили  опитані батьки здобувачів освіти: 76,5% – ЗДО, 87,5% – ЗЗСО та 83% – ЗПО. При цьому 74% батьків учнів ЗЗСО відмічають, що їхні діти налаштовані на навчання.

Рівень задоволеності педпрацівників організацією освітнього процесу є вищим, адже 94,6% вчителів ЗЗСО оцінюють його від 7 до 10 балів, а понад половини опитаних (54%) визначають такий рівень як високий.

«У закладах освіти вживаються заходи для організації якісного освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання. Під час анкетування 94,4% батьків учнів зазначили, що їхні діти забезпечені необхідним обладнанням для дистанційного навчання та доступом до мережі Інтернет. На зазначене запитання ствердно відповіли і 95% педагогів ЗЗСО та 90% – ЗПО. Разом з тим опитування показало, що серед педагогів ЗДО майже кожен четвертий зазначає про відсутність у нього таких умов», – розповіла Тетяна Голубченко.  

Анкетування також виявило, що учасники освітнього процесу для підтримки комунікації між собою надають перевагу спільнотам у соціальних мережах (Viber, Telegram, WhatsApp тощо). Лише невелика кількість батьків (ЗДО – 16%, ЗЗСО – 15%) переважно користуються вебсайтом закладу. Серед педпрацівників відсоток використання вебсайту значно вищий (ЗДО – 47%, ЗЗСО – 32%).

Водночас, як розповіла Тетяна Голубченко, у ході вивчення фахівці служби якості освіти виявили і проблемні питання. Зокрема йдеться про недостатній рівень  забезпечення технікою для організації освітнього процесу дистанційно педагогів ЗДО і ЗПО, визначення єдиних платформ, цифрових інструментів для здійснення дистанційного навчання, унормування питання запровадження у закладах освіти електронних журналів та щоденників та ряд інших питань.

«На підставі результатів проведеного вивчення Державною службою якості освіти України сформовано рекомендації керівникам та засновникам закладів освіти, які, маємо сподівання, допоможуть освітнім управлінцям визначити основні орієнтири у покращенні своєї освітньої та управлінської діяльності», – наголосила під завісу розмови Тетяна Голубченко.